Dovolená v Izraeli

Vyberte si zájezd do Izraele
 

Dovolená v Jordánsku

Vyberte si zájezd do JordánskaMrtvé moře - úvod

Mrtvé moře je známo po tisíce let pro své mimořádné léčebné vlastnosti.

Bez ohledu na jeho jméno "Mrtvé" je toto slané bezodtoké jezero zvané Mrtvé moře zdrojem života a zdraví. Je to jeden z největších světových zdrojů chemických surovin a to jak pro průmysl a zemědělství, tak i jeho minerály jsou potřebným lékem na mnoho lidských onemocnění.

Slanost Mrtvého moře je desekrát až dvacetkrát vyšší než v ostatních mořích a oceánech. Vody Mrtvého moře tvoří koncentrovaný roztok chloridů vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku a bromidů. Řeka Jordán, která se do Mrtvého moře vlévá, spolu s ostatními prameny přináší další masy soli, což ještě zvyšuje toto prakticky nevyčerpatelné minerální bohatství Mrtvého moře.

Minerály Mrtvého moře
Jedním z nejprospěšnějších minerálů v Mrtvém moři je hořčík - magnezium - který je všeobecně znám pro své antialergické vlivy na pokožku a dýchací cesty. Jeho koncentrace v Mrtvém moři je patnáctkrát větší než ve vodách oceánu. Koncentrace bromu, který má uklidňující účinky na nervový systém, je přibližně padesátkrát větší, než v mořích. Desetkrát více než jinde je zde také zastoupen jód, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a je jedním z nejdůležitějších prvků v metabolismu.

Tyto minerály a další, jako jsou vápník, draslík a sodík jsou z Mrtvého moře získávání pomocí odpařování v obrovských bazénech pomocí slunce.

Léčebné vlastnosti, které jsou znásobeny i klimatickými podmínkami v této oblasti učinily z Mrtvého moře nejnavštěvovanější lázeňské, rekreační a relaxační centrum na světě.